Nappali-étkező + 2 hálószoba
Ha a hátsókert északi fekvésű...
Könnyen belátható, hogy nem lehet minden telek ideális tájolású, vannak telkek, amelyeknél a tervezett ház hátsókert felőli homlokzata északnyugat felé néz. Így az épület nemcsak leárnyékolja a hátsókert egy részét, de az uralkodó északnyugati szélirány miatt ez az oldal szelesebb is. Ez a nyári kánikulában kellemes lehet, de a teraszt általában kora tavasszal és késő ősszel is szeretnénk használni, és akkor már kevésbé az.
A családi ház nappalijának és teraszának elhelyezésénél fontos szempont a minél jobb (délkeleti, délnyugati) tájolás és a kertkapcsolat. Ha az előkert a napos, célszerű lenne, hogy az épületet minél hátrább helyezzük el és a földszinti szobákat az előkert felé megnyissuk. Tapasztalatom szerint erre egyre kevésbé van lehetőség, a helyi építési szabályozás az egységesebb utcakép érdekében általában megköti az előkert méretét, ami sok esetben nem több 5-6 méternél. Így volt ez ennél a háznál is. Igaz, itt 8 m volt az előírt előkert, de ez is kevés ahhoz, hogy a nappali és a terasz erre nézzen.
Ezért döntöttünk az alaprajz szerinti megoldás mellett: a nappalit a hátsókert felőli oldalon helyeztük el, a fedett terasz azonban nem ide, hanem az oldalkert felőli, délnyugati homlokzatra került. Ez több előnnyel is jár:
Az oldalhatáros beépítés a konyha és az étkező helyét is meghatározta. Egy ilyen jellegű alaprajznál szerintem az a legjobb elrendezés, ha az étkező a lakás központjába kerül, nagy üvegfelülettel megnyitva a fedett terasz felé, a konyha pedig mellé, a jobboldali traktusba. Itt erre nem volt mód, mert a konyha természetes megvilágítása, szellőzése csak szabadonálló beépítésnél biztosítható. Itt viszont oldalhatárra kellett építkezni, ezért két lehetőség maradt:
Az épületen belül nincs gépkocsi tároló. A telken lehetőség volt melléképület építésére, így a garázs a nagyméretű hátsókertbe, különálló épületbe került.