Településképi bejelentési dokumentáció készítése

Településképi bejelentési dokumentáció készítése

Mielőtt építési munkába kezdenénk, utána kell nézni, szükséges-e hozzá építési engedély, vagy a munka megkezdése előtt kötelező-e valamelyik bejelentési eljárás lefolytatása.

Építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek

A korábbi 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet  1. melléklete tételesen felsorolta az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységeket. Ez a rendelet hatályát vesztette, az ezt követő, 2024. október 1-től hatályos 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről más módon közelíti meg az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységeket: a rendelet 17. §-ában azok az építési tevékenységek vannak felsorolva, amelyekhez építési engedélyt kell kérni. Értelemszerűen azok az építési munkák, amelyek ebben a felsorolásban nem szerepelnek, nem építési engedély kötelesek.

Egyszerű bejelentési eljárás 

A nem építési engedély köteles munkák egy része az egyszerű bejelentési eljárást követően kezdhető meg. A 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet 16. § (1) pontja tartalmazza az egyszerű bejelentés alapján végezhető építési tevékenységeket, a 18-23 § pedig magát az eljárást ismerteti.

Településképi bejelentési eljárás

Számos építési munka nem tartozik egyik előző csoportba sem, mégsem kezdhető meg azonnal. A 2023. évi C. törvény a magyar építészetről 97. § a települések vagy a budapesti kerületek önkormányzatai számára egyes esetekben kötelezővé teszi a településképi bejelentési eljárás lefolytatását, vagy az önkormányzat döntésétől függően lehetőséget ad arra:

  1. Kötelező az eljárás lefolytatása az építésügyi hatósági engedélyhez nem kötött rendeltetésmódosítás vagy a rendeltetési egységek számának megváltozását jelentő rendeltetésváltozás esetén – ide nem értve az egyes kereskedelmi építményekkel összefüggő rendeltetésváltozást
  2. A településkép védelme érdekében az önkormányzat településképi bejelentési eljárást folytathat le az építésügyi hatósági engedélyhez, egyszerű bejelentéshez, örökségvédelmi engedélyhez vagy örökségvédelmi bejelentéshez nem kötött építési tevékenységek megkezdését megelőzően

A második esetben a településkép védelméről szóló helyi rendeletekben lehet tájékozódni arról, hogy az adott önkormányzatnál milyen építési munkák megkezdése előtt kell a településképi bejelentési eljárást lefolytatni. Néhány jellemző eset:   

  • Az építmény közterületről látható homlokzatát, külső megjelenését megváltoztató átalakítás, felújítás, korszerűsítés
  • Utólagos hőszigetelés, homlokzati nyílászáró cseréje, új homlokzati nyílászáró létesítése, a homlokzatfelület színezése, felületképzésének megváltoztatása
  • Reklámok, reklámhordozók, cégérek, cég- és üzletjelzések homlokzaton történő elhelyezése
  • Utcai kerítés, kerti építmény, magánhasználatú kerti fürdőmedence, kerti tó építése
  • Gépészeti, villamos berendezések elhelyezése közterületről látható helyen (napelem, napkollektor, napelem inverter, hőszivattyú, szellőző-, klíma-, riasztóberendezés, villámhárító-berendezés)
  • Áru- és pénzautomata elhelyezése közterületről látható helyen

A bejelentéshez szükséges településképi bejelentési dokumentáció tartalma a bejelentés tárgyától függ, tartalmát az illetékes önkormányzatnál célszerű előzetesen leegyeztetni.

A Településképi bejelentési dokumentáció elkészítésére tervezési díj ajánlat kérhető:

Csató Judit okl. építészmérnök

+36 20 478 7154

E-mail: csatojud@gmail.com

Az Airbnb rövidtávú szálláshely szolgáltatáshoz szintén rendeltetés módosítás szükséges, így megkezdése előtt kötelező az eljárás lefolytatása.  

Településképi bejelentési dokumentáció Airbnb rövidtávú szálláshely szolgáltatáshoz

A rövidtávú szálláskiadás előírásszerű üzemeltetéséhez a kiadásra szánt lakás „lakó” rendeltetését a 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet szerinti „egyéb szálláshely” rendeltetésre kell módosítani.  

Ehhez településképi bejelentést kell tenni a helyi önkormányzat felé. A bejelentés tartalma és a beadandó mellékletek eltérőek lehetnek aszerint, hogy mely helységben, vagy fővárosi kerületben található a lakás. A bejelentés melléklete egy építészeti tervdokumentáció is, amelyet tervezési jogosultsággal rendelkező építész készíthet el.

Amit a bejelentőnek még az építész megbízása előtt be kell szereznie:

1. Társasház hozzájárulása  

Az egyes társasházak Szervezeti és Működési Szabályzata alapján változó, hogy a kérelemhez közgyűlési határozatot kell-e mellékelni - amelyben a lakók hozzájárultak a szálláshely működtetéséhez -, vagy elég a társasház közös képviselőjének a hozzájárulása.

2. Épületszint alaprajza

A társasházi alapító okiratból a lakást tartalmazó szint alaprajza. Ezen tünteti fel az  építész, hogy a bejelentéssel érintett lakás az épületszinten belül hol helyezkedik el.

Egy konkrét példa alapján az építészeti dokumentáció a következő részekből áll:  

  1. Címlap-Aláírólap-Tartalom
  2. Tervezési program
  3. Tervezői nyilatkozat
  4. Műszaki leírás
  5. Nyilatkozat az új használatra való alkalmasságról
  6. Parkoló mérleg számítás
  7. Földhivatali térkép másolat
  8. Fotódokumentáció
  9. Épületszint alaprajza a társasház alapító okiratból
  10. Helyszínrajz M=1:1000
  11. Szálláshely alaprajz M=1:50

A Településképi bejelentési dokumentáció fontos eleme a 11. pont szerinti szálláshely alaprajz, amelyben az 1:50 léptéknek megfelelő részletességgel feltüntetjük a szálláshely alaprajzi elrendezését, a helyiségek méreteit, illetve az összes berendezési tárgyat.